news-details

Fx analizi

USD/TRY: Küresel piyasalar önümüzdeki hafta gerçekleşecek Fed toplantısı ile kritik enflasyon verisi öncesinde yavaş yavaş bekleme moduna geçerken, Dolar dirençli görüntüsünü koruyor. Dün Kanada Merkez Bankası'nın sürpriz faiz artırımı merkez bankalarının şahin duruşlarını koruyabileceğini hatırlattı. Önümüzdeki hafta da Fed'in pas geçeceğine yönelik ihtimal %78'den %67'ye geriledi. Tahvil faizlerinde de yükseliş gözlendi. Fed'den temmuz ayında ise 25 baz puan faiz artışı bekleniyor. Bu arada Çin'de bu sabah kamu bankalarının ekonomiyi desteklemek için mevduat faizlerini düşürdü. Ancak bunun halihazırda bir miktar kırılganlaşan genel risk iştahı üzerindeki etkisi sınırlı. Yurtiçi tarafta ise 5 yıllık CDS primimiz 500 baz puanın altında kalmaya devam ederken, döviz kurlarına yukarıda denge arayışı sürüyor. Dün sert bir yükseliş kaydederek 23,25 seviyesinden günü tamamlayan Dolar/TL'de bu sabah kısmi yükselişler gözleniyor. Son olarak bugünkü veri takvimine bakıldığında; yurtdışında ABD'de haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi ve Euro Bölgesi'nde bu yılın ilk çeyreğine ilişkin GSYH büyümesinin nihai verileri öne çıkarken, yurtiçinde TCMB tarafından haftalık DTH, rezerv ve sermaye hareketleri istatistikleri yayımlanacak.

EUR/USD: Dün Kanada Merkez Bankası'nın beklenmedik bir şekilde faiz artırması ardından, enflasyonla mücadelenin sona ermekten uzak olduğu endişeleriyle merkez bankalarının şahin duruşlarına devam edebileceği gündeme geldi. Böylece piyasa tarafından önümüzdeki hafta Fed'in faiz artırımını pas geçeceğine yönelik beklentiler %78'den %67'ye geriledi. Fed'den temmuz ayında ise 25 baz puan faiz artışı bekleniyor. ABD'de tahvil getirileri dünkü yükselişin ardından yatay bu sabah seyrediyor. Dün önemli bir değişim göstermeyerek 1,07 seviyesinden günü kapatan EURUSD paritesinde ise teknik seviyelere bakıldığında yukarıda 1,0770 direnç konumunda. Aşağıda ise 1,0670 ve 1,0635 sıralı destekler olarak izlenebilir.

XAU/USD: Yükseliş denemelerinde yine aylık ortalamasına takılan değerli maden günü en düşük seviye olan 1.940 noktasından tamamladı. Burası aynı zamanda daha önce de destek olarak çalışan 100 günlük ortalamanın bulunduğu yer. Bu seviyenin altındaki bir kalıcılıkta düşüş belirginlik kazanabilir ki gerek Euro'daki zayıflığın Dolar endeksini desteklemesi gerekse de Kanada Merkez Bankası'nın faizi sürpriz bir şekilde artırmasının merkez bankalarına yönelik şahin beklentileri hatırlatması, Ons Altın'da aşağı yönlü riskleri artırıyor. Teknik seviyelere bakıldığında 1.932 yakın desteğinin altında 1.915 sonraki destek olarak izlenebilir. Yukarıda ise 1.966 direnç bölgesi konumunda.

Kaynak Ziraat Yatırım

  Hibya Haber Ajansı