news-details

1 - 5 Temmuz haftası tarım ürünleri piyasası

Elektronik ürün senedi piyasası

Tarım ürünlerinin işlem gördüğü Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) Piyasasında işlem hacminde öne çıkan Arpa, Buğday ve Mısır ürünleri için fiyat gelişimi aşağıda verilmektedir:

Buğday Ekmeklik: En çok işlemin gerçekleştiği "Buğday Ekmeklik Beyaz 2.Sınıf" ürünler; 1 Temmuz Pazartesi 9,00 TL/kg'den açılmış ve ağırlıklı ortalama fiyatı 8,59 TL/kg, 5 Temmuz Cuma günü ağırlıklı ortalama fiyatı 8,66 TL/kg olmuştur. Tüm Ekmeklik Buğday ürünlerinde haftalık işlem ortalaması ise 8,63 TL/kg olarak gerçekleşmiştir.

Buğday Makarnalık: En çok işlemin gerçekleştiği "Buğday Makarnalık 2.Sınıf" ürünler; 1 Temmuz Pazartesi 9,00 TL/kg'den açılmış ve ağırlıklı ortalama fiyatı 9,08 TL/kg, 5 Temmuz Cuma günü ağırlıklı ortalama fiyatı 9,50 TL/kg olmuştur. Tüm Makarnalık Buğday ürünlerinde haftalık işlem ortalaması ise 9,37 TL/kg olarak gerçekleşmiştir.

Mısır: Pazartesi 7,80 TL/kg'den açılan ve ağırlıklı ortalama fiyatı 7,91 TL/kg olan Mısır'ın Cuma günü ağırlıklı ortalama fiyatı 7,75 TL/kg olmuştur. Haftalık işlem ortalaması ise 7,92 TL/kg'den gerçekleşmiştir.

Arpa: Pazartesi 7,15 TL/kg'den açılan ve ağırlıklı ortalama fiyatı 7,10 TL/kg olan Arpa'nın Cuma günü ağırlıklı ortalama fiyatı 7,09 TL/kg olmuştur. Haftalık işlem ortalaması ise 7,05 TL/kg'den gerçekleşmiştir.

TÜRİB tarımsal ürün fiyat endeksleri

Başlangıç tarihi 1 Nisan 2021 ve başlangıç değeri 1000 olan fiyat endekslerinin haftalık gelişimi ve haftanın son iş günü itibariyle, son 1 yılda kaydettiği fiyat değişim oranları aşağıda verilmektedir:

  Hibya Haber Ajansı